Ząbkowanie

Po narodzinach dziecka rodzice z niecierpliwością czekają na pojawienie się pierwszego zęba. Zwykle pojawia się on około 6 miesiąca życia, jednak w przypadku niektórych dzieci może pojawić się wcześniej.

Jak rozpoznać, czy dziecko ząbkuje

Pojawienie się pierwszego ząbka poprzedzają objawy takie jak niepokój dziecka, nadmierne wydzielanie śliny, wkładanie rąk i różnych przedmiotów do buzi. Dziąsła dziecka mogą być zaczerwienione i rozpulchnione, zaś dziecko może gorączkować i mieć biegunkę.

W jakiej kolejności pojawiają się zęby?

Pełen zestaw mlecznych ząbków pojawia się między szóstym a trzydziestym miesiącem życia i zawiera osiem siekaczy, cztery kły i osiem trzonowców. U większości dzieci wyrzynają się w określonej kolejności:

– 6-8 m. ż. – dwa dolne siekacze na środku;

– 7-9 m. ż. –górne siekacze na środku;

– 9-13 m. ż. – dolne i zaraz po nich górne siekacze boczne;

– 12-15 m. ż. – pierwsze trzonowce;

– 16-18 m. ż. – najpierw dolne i po nich górne kły;

– 20-30 m. ż. – drugie trzonowce.

Po tym czasie dziecko powinno mieć komplet dwudziestu mlecznych ząbków.

Na co zwrócić uwagę w czasie ząbkowania

Przede wszystkim pamiętać należy, że zęby mogą pojawiać się w różnym czasie, niekoniecznie zgodnym z powyższym schematem. Jeżeli jednak po 9 miesiącu życia nie widać żadnych oznak pojawienia się zębów, wówczas warto skonsultować się z pedodontą, czyli dentystą, którego dziedziną jest stomatologia dziecięca. Pamiętać należy także o myciu zębów dziecka od pierwszego zęba. Pierwsza wizyta u stomatologa powinna odbyć się po pojawieniu się wszystkich mleczaków lub nawet wcześniej, jeżeli zauważymy niepokojące objawy, takie jak przebarwienia na zębach, początku próchnicy czy ukruszanie się przednich zębów.

Leave a Reply