Zadbaj o swoje dziąsła

Wiele mówi się o higienie jamy ustnej w kontekście dbania o zęby. Tymczasem okazuje się, że bardzo często zaniedbywane są dziąsła i przyzębie, które stanowią naturalne mocowanie dla zębów. Bez zdrowych dziąseł nawet najlepiej wyczyszczone zęby nie utrzymają się w jamie ustnej.

Paradontoza – druga po próchnicy przyczyny chorób

Paradontoza, czyli stany zapalne dziąseł, są drugą po próchnicy przyczyną chorób występujących w jamie ustnej. Dziąsła często są w złej kondycji, zaś nieprawidłowa pielęgnacja tylko pogłębia ten stan. Najczęściej choroby dziąseł są zauważane przez dentystę na wizycie kontrolnej, jednak nie powinniśmy ignorować objawów ze strony dziąseł, takich jak ich zaczerwienienie, odsłanianie szyjek zębowych, krwawienie występujące przy szczotkowaniu czy ruszające się zęby stałe. Każdy z tych objawów powinien być skonsultowany z dentystą.

Witaminy dla zdrowia dziąseł

Zdarza się, że choroby dziąseł spowodowane są niedoborami witamin. Bardzo ważna jest witamina C, która wspiera naszą odporność, a także chroni przed chorobami przyzębia. W naszej diecie nie powinno więc zabraknąć owoców i warzyw, które zawierają tę witaminę. Równie ważna jest witamina A, która wzmacnia dziąsła i zęby. Jest ona obecna na przykład w marchewce.

Pielęgnacja przede wszystkim

Paradontoza najczęściej jest wynikiem nadmiernego osadzania się kamienia nazębnego, dlatego należy dwa razy w roku wykonywać skaling i piaskowanie, a także codziennie szczotkować zęby, aby usunąć płytkę nazębną. Dla osób, które borykają się z problemami dziąseł polecane są szczoteczki manualne lub soniczne.

Leave a Reply