Zadbaj o zdrowe zęby dziecka

Troskę o zdrowe zęby dziecka należy wpajać maluchowi od najmłodszych lat. Równie ważne jest także wpajanie zdrowych nawyków żywieniowych, takich jak jedzenie owoców zamiast słodyczy czy unikanie dużej ilości cukru.

Przed pierwszym ząbkiem

Wbrew potocznemu wyobrażeniu o zęby dziecka należy zadbać bardzo wcześnie. Przede wszystkim jeszcze w okresie prenatalnym kobieta powinna zadbać o odpowiednią dietę oraz suplementację witamin i minerałów. Po przyjściu dziecka na świat warto oswajać je od pierwszych dni życia z higieną jamy ustnej, przemywając bezzębne dziąsełka gazą nasączoną czystą wodą.

Pierwszy ząbek

Kiedy pojawi się pierwszy ząbek, należy pamiętać o szczotkowaniu ząbków specjalną szczoteczką dla maluchów. Zwykle ma ona formę nakładki na palec, aby umycie zębów było łatwe. Odpowiednia pasta bez fluoru pozwoli na zadbanie o piękny uśmiech dziecka w przyszłości. Jednocześnie należy dziecko przyzwyczajać do samodzielnego mycia zębów, aby w przyszłości miało ono wyrobiony nawyk mycia zębów.

Kiedy do dentysty?

Do dentysty z dzieckiem należy się wybrać jak najwcześniej, a nie dopiero wtedy, kiedy pojawi się próchnica czy ból zębów. Profilaktyczne wizyty pozwolą dziecku na zapoznanie się z gabinetem dentystycznym, a także ze stomatologiem. W wielu gabinetach, które przyjmują maluchy, na dzieci czekają motywacyjne naklejki, darmowe szczoteczki do zębów czy kolorowanki. Dzięki temu dziecko nie będzie kojarzyło pierwszych wizyt u dentysty negatywnie.

Kontroluj regularnie

Warto pamiętać o tym, by w trosce o zęby dziecka regularnie kontrolować stan uzębienia dziecka i przynajmniej dwa razy w roku sprawdzać zęby u stomatologa dziecięcego. Dzięki temu zmiany próchnicowe zostaną szybko zauważone i będzie można je wyleczyć zanim próchnica się rozprzestrzeni.

Leave a Reply