nitka dentystyczna czy warto

Nawet osoby, które regularnie szczotkują zęby, często zapominają o jednym ważnym elemencie higieny jamy ustnej – o nitkowaniu zębów. Tymczasem jest ono ważne dla zdrowia zębów.

Dlaczego warto nitkować zęby?

Nitkowanie zębów to ważny element higieny jamy ustnej. Dzięki zastosowaniu nitki dentystycznej można usunąć resztki pokarmów zalegające w przestrzeniach międzyzębowych oraz usunąć bakterie, które tam bytują. Prawidłowe operowanie nitką dentystyczną pozwala ograniczyć występowanie próchnicy w miejscach, które trudno jest dosięgnąć wiertłem.

Jak prawidłowo nitkować zęby?

Przynajmniej raz dziennie należy wyczyścić przestrzenie międzyzębowe nitką dentystyczną. Najlepiej zrobić to przed wieczornym szczotkowaniem zębów. Po szczotkowaniu i wyczyszczeniu zębów nitką dentystyczną należy wypłukać jamę ustną płynem do płukania ust.

Jak poprawnie nitkować zęby?

Do nitkowania zębów należy urwać około 40-50 centymetrów nici dentystycznej. Następnie należy owinąć nić wokół środkowych palców i chwycić około 5 cm nitki między palec wskazujący i kciuk. Nitkę trzeba włożyć pomiędzy zęby i wykonywać ruchy piłujące. Do każdego zęba należy użyć nowego kawałka nitki dentystycznej. Pamiętaj o tym, by nitkę przesuwać delikatnie, ale stanowczo. Jeżeli zauważysz, że przy nitkowaniu pojawia się krew, wówczas skonsultuj się ze swoim stomatologiem.

Regularne nitkowanie zębów pozwala na zachowanie czystości zębów i zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy.

Leave a Reply