Dbaj o zęby na co dzień

Choć stomatolodzy podkreślają, jak ważna jest codzienna higiena jamy ustnej, to jednak profilaktyka stomatologiczna w Polsce kuleje, co pokazują wyniki badań. Polacy coraz częściej dbają o swoje zęby poprzez regularne odwiedzanie dentysty, lecz ciężej im się zmobilizować do regularnej, codziennej troski o zęby. Tymczasem profilaktyka stomatologiczna jest podstawowym sposobem dbania o zdrowe zęby.

Szczotkuj zęby dwa razy dziennie

Podstawą zachowania zdrowych zębów jest ich szczotkowanie. Należy robić to dwa razy dziennie, najlepiej rano oraz wieczorem przed nocnym odpoczynkiem. Dodatkowe mycie zębów jest wskazane, jeżeli jemy potrawy z dużą ilością cukru lub takie, które mocno oklejają zęby. Zbyt częste szczotkowanie nie przyczyni się do zdrowia naszych zębów. Najlepsza jest miękka szczoteczka do mycia zębów, gdyż dokładnie, ale delikatnie usuwa zanieczyszczenia na zębach. Idealnym rozwiązaniem są szczoteczki elektryczne lub soniczne.

Pamiętaj o nitkowaniu i płukaniu jamy ustnej

Nitkowanie zębów i płukanie jamy ustnej specjalnym preparatem, przeznaczonym do tego zadania jest często pomijanym elementem higieny. Przynajmniej raz dziennie należy nitkować przestrzenie międzyzębowe, a także wypłukać jamę ustną po zakończonym myciu zębów, aby usunąć wszystkie resztki, do których nie dotrze szczoteczka do zębów.

Codzienne mycie zębów zmniejsza ryzyko próchnicy i chorób przyzębia, które są najczęstszymi przyczynami problemów z zębami. Wystarczy parę minut dziennie, by móc się przed nimi uchronić.

Leave a Reply